Broken Embraces – Kırık Kucaklaşmalar

Almadovar, Avrupa / İspanya sinemasının yüzakıdır. İhtişamlı kariyerinde insanları etkileyen, ağlatan, şaşırtan birçok filme imza atmıştır. Genel özelliklerinden bahsedersek, filmlerinde kadınlar önemli yer tutar. Kadınların düşünce yapılarını, duygularını yaşamalarını, yapabileceklerini gösterir bize. Tüm filmleri gerçek hayattan alınmış hikayeler gibidir. Hüzün filmlerinde hep kendine bir yer bulmuştur. Filmlerinde uçta görünen ama hayatın içinde olan durumları ele alır, yatalak bir hastanın son dönemi veya trafik kazasında sevgilisini ve gözlerini kaybeden adamın dramı gibi…

Son filmi “Broken Embraces” beni çok etkiledi. Hikaye iki bölümden oluşuyor. Günümüzden 14 yıl önce başarılı bir film yönetmeni olan Mateo Blanco, son filminde rol verdiği Lena’ya aşık olur. Lena’nın kıskanç ve yaşlı kocası onların aşklarına dayanamaz, oğlunu bu ikiliyi takip etmekle görevlendirir. Bu ilişki bir trafik kazasıyla sona ermeye doğru ilerler ve biz bu sürecin ayrıntılarını izlerken, günümüzde Lena’nın kocasının ölümüyle ortaya çıkan oğlu, ismini Harry Caine olarak değiştirmiş olan Mateo Blanco’ya yaklaşır ve birlikte çalışmak ister.

Almadovar’ın diğer filmleri gibi, karakterler gerçekçi ve izlemesi rahat, aşk ateşli, Penalope Cruz muhteşem… İzlerken, hep “dramatik ama hayatta bunlar da var” hissi gidip gelir… Film çözüme ulaştıkça, düğümün çözülmesi hiçbir zaman bir cinayetin çözümü gibi değildir, çözüldükte size süreci anımsatır, filmi yeniden izleme isteği doğar içinizde… Örneğin bu filmde ismini değiştiren ve sevdiği kadını ve gözlerini bir trafik kazasında kaybeden Mateo’nun pişmanlığı ve üzüntüsü benim de kalbimi doldurdu, taşırdı. İnsan hikayelerinin çeşitliliğini, duyguların ifadesinde sinemanın gücünü tekrar düşündürdü bana… Bu filmle birlikte Almadovar’ın tüm külliyatını öneririm.

Bu arada filmin türkçe ismini hiç beğenmedim, sözlük çevirisi olmuş, filmi ifade edecek daha farklı bir isim bulunabilirdi.

Reklamlar

, , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: