Blindness – Körlük

Körlük, Jose Saramago‘nun romanından uyarlanmış, çok etkileyici bir film… İlk 20 dakikasında trafikte birden bire kör olan bir Japon’u ve bir oteldeki müşterisiyle seviştikten hemen sonra kör oluveren kadını izliyoruz. İlk kör olan adamın gittiği göz doktoru da ertesi sabah kör oluyor. Daha sonra bunun bir salgın olduğu anlaşılıyor ve hükümetin bu “hastalar” için tasarladığı hayatı tanımaya başlıyoruz. Toplumun etkilenmeyen kesimlerinin zarar görmemesi için, kör olan insanlar için ayrı yaşama alanları gösteriliyor. Önemli ayrıntı, göz doktorumuz, Mark Ruffalo‘nun eşi Julianne Moore kör olmamasına rağmen kör olduğunu söyleyip kocasının kaderine ortak oluyor. Tabii bu gelişme, hem filmin gidişatını hem de hapishaneye kapatılacak körlerin hayatını değiştiren bir gelişme oluyor.

Bu ortam herkesin “eşit” olduğu, hiçbir otoritenin olmadığı, ayrı yatakhanelerdeki insanların kendi hayatlarını düzenlemek için ilkokula yeni başlamış öğretmensiz çocuklar gibi, paylaşım, iletişim ve yaşama kavgası verdikleri bir ortam… Film bu düzeni / düzensizliği çok güzel ve akıcı bir dille anlatmış. Çoğunlukla gözü gören doktorun karısının olaylara müdahalesi ile biz de orada gibi hissediyoruz. Günler ilerledikçe doktor ile karısının ilişkisi bozulurken, karısı da bu şekilde ne kadar devam edebileceğini düşünüyor. Derken bir gün, Koğuş 3 hakimiyeti ele alıyor ve inanılmaz vahşilikte, insanlığın en ilkel halini yansıtacak bir düzen ortaya çıkıyor.

Hikayeyi daha fazla anlatmayayım. Kamera kullanımı konuyla bağlaşık ilerliyor, birçok sahne tamamen beyaz bir buluttan ve bulanık olarak başlıyor. Özellikle boş sokaklarda sadece kör insanların dolaştığı sahneler çok iyi çekilmiş, çok etkileyici. “Ya öyle olsaydı” dememizi sağlayan, bizi düşündüren, görmenin fiziksel anlamda öneminden ziyade, duygusal ve sezgisel anlamının da altını çizen bir film. Özellikle otoritesiz birlikte yaşamın anlatıldığı filmin orta bölümlerinde yoğun bir kasvet havası hüküm sürüyor.

Filmin bir de felaket tarafı var. Özellikle grubun şehirde yürüdükleri bölüm sahne düzenlemeleri açısından çok başarılı olmuş. Gerçekten dağılmış market ve paramparça sokaklar gerçekçi görünüyor.

Körlük filmini görmediyseniz öneriyorum, sakin, bir kahveyle, düşünerek ve sonra tartışarak daha da doyurucu olur.

Reklamlar

, , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: