Uzak İhtimal

Uzak İhtimal filmiyle D&R’ı gezerken karşılaştım. Türk filmlerine olan özel ilgim sebebiyle aldım, hemen izledim. Beğendim.

Şu son dönemde, tüketim duygusunun yüceltildiği, hemen sonuçlara ulaşılan, filmlerde karakterlerin söylemesi gerektiğini düşündüğümüz replikler gelmeyince insanların hayal kırıklığına uğrayıp üzüldüğü bir devirdeyiz. Sevgilisine aşkını söyleyemeyenlerin dramını anlatan şiirler, şarkılar, filmler ilgi görmemeye başladı. Bu bağlamda yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un çabası dikkate değer gerçekten.

Filmi ilginç hale getiren diğer bir faktör de tabii, Ankara’da imam hatip okuyup İstanbul Tophane’de bir camiye müezzin olarak atanan Musa’nın komşusunun rahibeliğe hazırlanan Clara’ya hissettiği duyguların anlatılış biçimi… Filmin başından itibaren temposu yavaş gibi gelse de, yavaş yavaş Musa’nın dünyasına giriyoruz. Clara soğuk ve uzaktan davranıyor baştan… Belli ki, iletişime girmek istemiyor. Evde bakmakta olduğu bir yaşlı kadın var ve tüm çabası onu rahat ettirmek için…

Birkaç komşuluk durumundan sonra Musa içten içe Clara’ya aşık olmaya başlıyor. Arada sahaf Yakup karakterinin filme girişiyle Musa’nın namazların dışındaki zamanının nasıl geçtiğini de görmeye başlıyoruz.

İki dinin görevlilerinin aşkı olarak düşündüğümüzde tabii durumun zorluğu birçok film senaryosunu aklımıza getirebilir. Her iki taraf diğerini kendi dinine davet eder, bir tür dinler çekişmesi olur, aileler araya girer vs. Uzak ihtimal filmi bu tür bütün klişelerden uzak duruyor. Müezzin Musa’nın camideki hayatını anlatan sahneler tam dozunda. Sanki bir belgeselci çekmiş bu sahneleri. Clara’nın kilisedeki hayatı da son derece samimi ve objektif olarak yansıtılmış.

Aşkını söyleyememek büyük bir acıdır, yaşayan bilir. Aşk kafada kırk tilkiyi dolaştırır ama aşkın açıklanmasıyla ortaya çıkacak küçük riski bile hesaplayamaz o heyecan dolu kalp. Bu film, bize bu “açıklama” dönemine kadar izlediğimiz bir öyküyü anlatıyor. Yine sonucun değil, sürecin önemli olduğu ve sinema sanatının büyüsünü hissedebileceğimiz o süreci yudum yudum izleyebileceğimiz bir film yapmış Mahmut Fazıl Coşkun. Bir ilk film için harika… DVD’sini almanızı öneririm.

Reklamlar

,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: