This is England – Burası İngiltere

This is England” filmi Thatcher dönemi İngiltere’sinde geçiyor. Bir taraftan Falkland’da savaş sürerken, bir taraftan da İngiltere’deki yabancıların sayısı artmakta… Fonda bunlar olurken, filmde, 12 yaşındaki bir çocuğun başından geçenleri izliyoruz. Önceleri okulda dışlanan çocuk eve yürürken bir küçük tünelde karşılaştığı büyük çocukların ilgisini çeker. Bu grubun elebaşısı Woody onu sever ve korur. Ancak daha sonra ortaya çıkacak olan Combo karakteri işleri değiştirir. Bu hapisten yeni çıkmış adam, 12 yaşındaki kahramanımızın (Shaun) kalbini kazanacak, İngiltere’ye karşı milliyetçi duygularını coşturacak ve ne yazık ki onu olumsuz bir hikayenin kahramanı haline getirecektir.

Bu filmde ilgimi çeken birkaç konu oldu… Öncelikle Shaun kendinden büyük çocuklarla takılmaya başladıktan belli bir süre sonra grup onun saçlarını kazıtır. Shaun’un annesi (filmin gerçekte adandığı kişi olan Sharon Turgoose) saçların bu yeni halini görünce çok kızar, ancak bir sonraki sahnede anne oğulun bu genç grubun takıldığı kafeye gittiklerini görürüz. Bu sahne ilginçtir. Çocuğun annesi, kısa sorularla grubu tanımaya çalışır, oğlunun onlarla olmasından rahatsızlık duymayacağını, ancak saçına dokunmadan önce annesi olarak ondan izin almaları gerektiğini söyler. Fazla samimi Woody, anne dükkandan çıkmadan önce “what’s your name honey?” (adın ne tatlım?) diyecek kadar samimileşir. Kadın sakince uzaklaşır. Düşündüm de bu tür bir diyaloğu gerçek hayatta hayal edemedim, örneğin ben de çocuklarımın arkadaşlarıyla bu şekilde tanışmak isterim.

Bir diğer konu da, faşizmin pençesine aldığı işsiz Combo’nun Shaun’u etkileyişindeki gerçekçilik… Bu sahneler yavaş ilerliyor, olması gerektiği gibi… Önce İngiltere’nin kutsallığından başlayan muhabbet, yavaş yavaş ülkedeki yabancılara düşmanlığa dönüşüyor. Tabii ki Shaun gidişatı kavrayabilecek durumda değil, ancak Combo tamamen saçmaladığında kendine geliyor. Burada insanların milliyetçi duyguları nasıl kolay ayaklandırabildikleri çok doyurucu anlatılmış, sonuçları da kişisel bir hikayeyle birleştirilmiş. Toplumsal sonuçlarını da zaten yakın tarihten biliyoruz.

Film ilginç, tavsiye ederim. Bol küfür, ve bol ajitasyon var haberiniz olsun.

Reklamlar

, , , , ,

  1. #1 by Zuhal İnik on Mayıs 15, 2010 - 5:03 pm

    Snatch ı da tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: