Das Leben der Anderen – Başkalarının Hayatı

Başkalarının Hayatı 2007’de En iyi Yabancı Film Oscar’ını almış bir film. Birkaç önemli ayırt edici özelliği var. Bunlardan biri, soğuk savaş dönemi Doğu Almanya’sını çok gerçekçi bir biçimde yansıtabilmesi. Özellikle mekan düzenlemeleri, toplum polisinin uygulamalarının anlatılması, Doğu’da yaşayan ama bağımsız batılı sanatçıları izleyen sanatçıların ikilemini yansıtması, ve tabii, gizli servisten sanatçıları izlemekle görevli polisin gün geçtikçe yazara olan hayranlığının artması, ve işiyle vicdanı arasında kalması…

Bizim ülkemizde de aşırı devlet baskısının olduğu zamanlar oldu, insanlar sebepsiz evlerinden alınıp götürüldüler, işkence gördüler. Ancak bu tür bir baskının 40 yılı aşkın bir sürede olduğunu hayal edin. İnsanların bir de üstüne üstlük içinde yaşadıkları diktatörlüğe tapınmalarının istendiği, her şeyin izlendiği bir dönemi… Filmdeki en anarşist tavır, Batı Almanya’da basılmak üzere Doğu Almanya’daki intihar olaylarını anlatan ve yorumlayan bir yazı yayınlanması girişimi… Bugünden bakınca komik geliyor, ancak o dönemlerde tek kopya olarak hazırlanan yazıların kimin kaleminden çıktığının anlaşılması için bile evlere baskılar yapılıyor, yazarlar inanılmaz bir baskıya tabi tutuluyor.

Baskı düzeniyle uzlaşmak da filmin diğer bir hikayesi. Ünlü aktrist Christa Maria Sieland bu ikilemin tam ortasındadır. Bir taraftan güçlü bir politikacı olan bakanın metresliğine mecbur kalmakta, bir taraftan da sevgilisi yazar Georg Dreyman ile birlikte olmaktadır. Bir akşam sevgilisi ona “Gitme!” dediğinde bu ikilemi onun yüzüne vurur. Acaba yazar Georg da, sistemle uzlaşmak için “uyumlu” eserler yazmakta, güç odaklarına şirin gözükmeye çalışmaktadır, bunun Christa’nın bakanın isteklerini karşılamasından ne farkı vardır?

Film gerçek hayatta da burada anlatılanları yaşamış Ulrich Mühe’nin etkileyici oyunu ile kendini çok kolay izlettiriyor. Gerçek hayatta izlenmiş, kendisine kötü davranılmış Ulrich, bu filmin senaryosuna da katkıda bulunmuş. Film sadece Alman sineması değil, dünya sineması için de çok değerli. Baskı dönemlerini anlatan, bunu da gerçekçilik ve drama etkisini de katarak veren harika bir film.

Reklamlar

, , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: