Cliente

Cliente (2008) ilginç bir konu altyapısıyla yola çıkıp, sonuna kadar klişelere sapmadan anlatılmış, derli toplu bir hikayenin filmi… Fransız sinemasına ait tipik özellikleri de çokça görebildiğimiz gibi, insana zor sorular sordurup düşündürmeyi başarabiliyor.

Marco para sıkıntısı olan, bir ortağıyla boyacılık yapan genç ve yakışıklı bir adamdır. Eşinin kuaför salonuyla ilgili bir para sorunu ortaya çıkınca, kendini Patrick ismiyle paralı hanımlara ulaşılabilir kılar ve para karşılığı onlarla ilişkiye girmeye başlar. Judith de, 50’li yaşlarının başlarında, iyi bir işi olan, son derece alımlı bir kadındır ve yaklaşık 2 senedir duygusal olarak bağlanmadan genç adamlarla para karşılığı birlikte olmaktadır. Judith ile Patrick’in yolları kesişir, düzenli olarak birlikte olmaya başlarlar. Marco’nun eşinin Patrick’i keşfetmesi ve Judith ile tanışması ile işler karmaşık bir hale gelir.

Film birçok Fransız filmi gibi, gerçeklik duygusunu vermeyi iyi başarmış. Özellikle Marco’nun ek mesleğini eşinin öğrenmesinden sonra, olaylar heyecanla devam ediyor. Bu süreçte bir taraftan Marco’yu anlamaya çalışıyoruz, bir taraftan da eşinin tepkisini görüyoruz. Bu iş para için yapılıyor, fakat neden gizli? Sadece para içinse, neden Judith’e fazla ilgisi var Marco’nun? Judith umursamaz gibi görünse de, Marco’ya farklı duygular mı beslemeye başlıyor? İki kadının tanışması işi nereye vardırır? Bu sorular izlerken ortaya çıkıyor ve ilgiyi ayakta tutarak filmi sona götürüyor.

Marco’nun karısının Judith’i ziyaret ederek, kocasının onunla birlikte olma saatleriyle ilgili pazarlık yaptığı sahne belki de hayatımın en absürd diyaloglarından biriydi.

Bu tür bir hikayede bildiğimiz tarz klişelerde o iki kadın aslında hiç karşılaşmaz, aradaki erkeğin dramına, ve işin aslını öğrenen eşe odaklanırdı filmler, burada olayın diğer yönlerini de görme fırsatımız oluyor, para karşılığı cinselliği sorguluyoruz, hatta Marco’yu haklı gördüğümüz de oluyor. Yeni sorular sorduran, tartıştıran bir film Cliente.

Judith ve Marco rolleri çok iyi oynanmış, bir iki yan hikayeyle de desteklenen ana meselenin çözümü ile de film tamamlanmış, tavsiye ediyorum.

Reklamlar

, , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: