Shame

Shame yönetmen Steve McQuenn‘in izlediğim ilk filmi. Ve bu filmden ve okuduklarımdan sonra Hunger filmini de izleyeceğim.

Film New York’ta yaşayan, 38-40 yaşlarında, seks hayatını çok düzensiz yaşayan daha doğrusu seks dürtüsünü bastırmak için neredeyse hayattaki diğer ilişkilerini, işini, düzenini askıya almış Brandon’un hikayesini anlatıyor. Önce uzun uzun film mastürbasyon, eve gelen fahişe ve ona ödenen para, barda tanışılan kızla köprü altında sevişme, evde internette canlı seks sahneleriyle açılıyor. Anlıyoruz ki Brandon hiç normal değil, hiçbir şeyi de önemsemiyor, hayattaki tüm motivasyonunu seks üzerine yığmış durumda… Sonra birden yalnız yaşamakta olduğu evine kız kardeşi geliyor ve işler karışıyor, Brandon’un huzuru bozuluyor. Bir şarkıcı olan kız kardeşi, 20 dakikalık flörtle iş yerinden Brandon’un evli müdürüyle yatınca, hem de kendi evinde, Brandon farklı bir bunalıma giriyor… Bir süre bu sıkıntıyı çözmeye çalışıyor ama başaramıyor. Bu dönemde, sanki işlerin böyle süremeyeceğini anlamış gibi, iş yerinden bir kızla çıkmaya başlıyor, önce tek eşliliğin olamayacağı minvalinde geçen bir randevudan sonra kızı bir öğlen sık gittiği otele götürüyor fakat bu kez yatakta başarılı olamıyor. Yani, birine duygusal olarak birşey hissederse sevişemiyor gibi bir durum var. Film birkaç süprizle birlikte Brandon’un hayattan kopuk, ilgisiz ve sevgisiz halini anlatmaya devam ediyor.

Yönetmen izleyiciye çıplaklığı, sahnenin akışını yavaş yavaş ve açıkça göstermekten çekinmiyor. Bazı sahnelerde konuşma sesini bastıran tek piyano sahnelerin etkisini arttırıyor. Ana karakteri canlandıran Michael Fassbender çok başarılı, gerçekçi, bazı sahneleri nasıl çektiklerini gerçekten merak ettim. Film hemen izleyiciyi içine alıyor, ve inip çıkan, sert ve bazen de süprizli sahnelerle sıkmadan izletiyor, ve düşündürüyor. Bu filmden sonra tek eşlilik, seks, aile ilişkileri, parayla seks vs konularında yoğun bir tartışma yaşanabilir, film buna olanak sağlıyor.

Yönetmenin bundan sonraki filmleri de takip edilebilir…

Reklamlar

, , , , ,

  1. #1 by Burcu on Ocak 28, 2014 - 7:02 pm

    Steve Mcquen imzalıysa izlenir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: