Filmlerle Psikoloji – İstanbul Film Akademi

Bir süredir İstanbul Film Akademi‘de Psikoterapist / Yazar Şule Öncü ile Filmlerle Psikoloji çalışmalarına katılıyorum. Garanti Emeklilik’ten aldığım bir e posta sonrası katıldığım deneme çalışmasından çok memnun kaldım ve programa devam ediyorum.

Filmlerle ilgili yazmayı ve düşünmeyi seven biri olarak bu çalışmanın metodu benim için biraz farklı… bu çalışma özünde psikoloji konularını anlamaya dönük, insanın kendini ve etrafını tanıması sürecine destek veren bir çalışma fakat farklı tarafı konuları anlatırken filmleri, karakterleri, filmlerde geçen hikayeleri, patalojik göstergeleri kullanıyor, yani bir bakıma referans olarak filmleri alıyor. Aslında bu çok güzel bir fikir ve eminim Şule hanım filmleri ve her film içinde göstereceği sahneleri seçerken çok emek harcıyor. Zira, filmin konusunun dışında, veya oyunculuklarla ilgili değerlendirmeler yerine filmdeki hikaye veya sahne parçası üzerinden o günkü konunun ayrıntılarına giriyor.

Bir örnek üzerinden anlatırsam: (Bu arada aldığım notların çok zengin olduğunu belirteyim)

“Yakınlık ve Mesafe” konusunda “cesaret” ve “yaklaşma motifleri”ni konuştuktan sonra “Happiness” filmine baktık, yakınlık ihtiyacı üzerine konuştuk. Oradan “Hysterical Blindness” filmine geçip “duygu” üzerinde durduk. Bu arada “kendilik bilinci”ni tartıştık. Issız Adam filmi bizi “yüz göz olma” ve “Türkiye’de Kadın algısı” konularında sohbete götürdü. Sonra da muhteşem “The remains of the day“‘e geçip “sınırlar” üzerinde konuştuk. İki inanılmaz oyuncunun performansları üzerine de sohbet ettik. “Secretary” filmiyle birlikte “narsistik yapı” ve “borderline kişilik bozukluğu” üzerine bilgimizi arttırdık. “Masumiyet” filminde “cinselliğini  kılıç gibi kullanan” kadın karakter üzerinde Şule Hanım’ı dinledik. “Straight Story” filminin hüzünlü hikayesi ile de çalışmamız bitti.

İstanbul Film Akademi’nin web sitesinden tüm konuları, bu konular içinde parçalar izleyeceğimiz filmleri görebilir, ilginizi çeken bir konuda bize katılabilirsiniz. Bu çalışmanın sonunda (12 hafta sürecek) hem insan psikolojisi ve davranışları üzerinde daha fazla bilgi sahibi olmayı, bu arada da daha iyi film eleştirileri yazabilmeyi umut ediyorum.

Reklamlar

, , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: