Prozac Nation

Prozac Nation gerçek bir öyküden uyarlanmış, insanı hemen içine alan, bu kitabı yazan Elizabeth Wurtzel’in depresyonu ve psikoloğu ile yaşadıklarını anlatan bir film. İyi çekilmiş, iyi oynanmış ve özellikle insanı aile ilişkileri, anne babanın yükünün çocukların omzuna binmesi, kopuk babalar ve ilk gençlik döneminin çalkantıları üzerine düşünmeye zorluyor.

Henüz bebekken babası evi terk ediyor Elizabeth’in ve onu annesi büyütmüş. Anne de kişilik bunalımları yaşayan, hayattaki varoluşunu kızına yüklemiş bir hanım. Aslında bu anneye baktığımızda ülkemizde bu “tip” annelerden çok olduğunu da görüyoruz. “Saçımı sana süpürge ettim yıllarca, sen benim için ne yaptın” cümlesini herhalde duymuşuzdur. İşte annesinden negatif etkilenen ve onun zorlamasıyla Harward’a giden Elizabeth burada birdenbire zıvanadan çıkıyor. İlk hoşuna giden çocukla yatıyor, uyuşturucuya alışıyor, bu arada onu Harward’a atan yazma yeteneğini de geçici olarak kaybediyor. Arkadaşlarıyla arası bozuluyor, ve istemeye istemeye bir psikolog ile görüşmeye başlıyor. Film aslında bir tedavi hikayesi, yazar ve psikolog İrvin Yalom’un kitaplarındaki gibi, Elizabeth’in iç sesini de dinleyerek o kırık ruh hikayesini, terapi seanslarının onun açısından anlamsızlığını ve sonra zamanla düzelmesini izliyoruz.

Bu filmi Şule Öncü seminerlerinde iki kez kullandı, bu film anne çocuk ilişkileri ve depresyonu daha iyi anlamak için izlenebilir.

Reklamlar

, , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: