Wit

Wit filmi 48 yaşında başarılı bir İngiliz Edebiyatı profesörü Vivien Baring’in kanser olduğunu duymasıyla başlıyor. Ne yazık ki kanser ilerlemiştir ve 4. evrede olduğu için ağır bir kemoterapi tek yol olarak görülür. Wit filmi Dr. Bearing’in hastanedeki yolculuğunu anlatıyor.

Dr. Bearing (Emma Thompson müthiş bir oyunculuk sergiliyor) ailesinin tek çocuğu, kelimelerle dolu bir hayat yaşamış. Kanser hayatına ilk girdiğinde sanki ona ulaşamıyor, sanki dışarıdan izliyor, ona hiçbirşey olmayacak gibi. Ama zaman geçtikçe, kemoterapi dozu arttıkça yan etkilerle birlikte kendini daha çok yalnız hissetmeye başlıyor. Etrafında onun daha önce öğrencisi olmuş Dr. Jason ve arkadaş canlısı bir hemşire var. Dr. Bearing sürekli durumu analiz ediyor, ölüm fikrini aklında tutarak sanki bir günlük tutuyor. Babasıyla ilişkisinde kitapların araya girişini, kelimelere olan ilk aşkını hatırlıyor, medikal terimleri öğrenmeye girişiyor. Zamanla bir hesaplaşması da var, zaman algısı değişiyor, zaman ağırlaşıyor, havada asılı kalıyor ve ağırlaşıyor.

Kemoterapi ilerledikçe Dr. Bearing etrafındaki insanlarla konuşma ihtiyacı hissediyor, Dr. Jason ile kanser üzerine bir sohbete girişmişken, hemşire ile de konuşma ihtiyacı hissediyor. Bu sırada tedavisi ile ilgili şüpheye düşüyor ve korkmaya başlıyor, kendine olan güveni birdenbire düşüyor, o soğuk kadın birden bire hemşireye sarılarak ağlamaya başlıyor. Artık her şeyi analiz etmenin zamanı değil, dediği gibi artık basitliğin ve merhametin zamanıdır. Tam bu duygular içinde DNR (Do not Rescuciate – kalp durduğu zaman yeniden çalıştırmayın talimatı) veriyor.

Filmin bir ilginç ve “film gibi” tarafı da Dr. Bearing zaman zaman etrafında olup bitenleri bırakıp kameraya ve izleyenlere dönüp konuşuyor. Bu bir taraftan sinema tekniğine göre suni gibi görünürken bir taraftan da sahne dışına çıkıp karakterin duygu ve düşüncelerini duymak bakımından fayda sağlıyor, hoş olmuş. Hele karşımıza bir kelime ustası varken.

Kanser, yaşam, ölüm, zeka, kelimeler, zaman gibi konularda düşünmek ve şiirsel olarak yazılıp çok iyi oynanmış bir film izlemek isterseniz, tavsiye edebilirim.

Reklamlar

, , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: