Cennetten çok uzakta – Far from Heaven

Cennetten çok uzakta filmi 2002 yapımı, ancak 1957 yılında geçiyor. Öncelikle gerçekten müthiş bir gerçeklik duygusu yaratılıyor. ABD’de varlıklı bir aile, çocukları ve kocası için çırpınan bir kadın ve iki çocuk yardımcılarıyla birlikte yaşıyorlar. Kadın (Julienne Moore) kocasına bağlı, disiplinli, sevgi dolu bir kişilik çiziyor. Bahçıvanları ölünce yerine oğlu (Dennis Haysbert) işi devralıyor ve kadın ile aralarında bir diyalog gelişiyor.

Film bu açılıştan sonra iki eksende ilerliyor. Biri, kadının kocasını (Dennis Quaid) ofisini ziyaret ettiği bir sırada başka bir adamla ihtiraslı bir şekilde öpüşürken yakalaması, diğeri de siyahi bahçıvanıyla samimiyeti ilerletmesi… Her iki eksende de kadın zor deneyimler yaşıyor, o zamanlar eşcinsellik hastalık kabul edildiği için, kocasını doktora götürüyor, ona eşlik ediyor, destek oluyor, ve bu “hastalıktan” kurtulması için çaba gösteriyor. Bu çabalar pek yerini bulamaz, adam bunalıma düşerken kadın da bahçıvanının rahatlatıcı birlikteliğinde heyecanı yaşıyor. Toplumda büyük tepki alan bu yakınlaşma kadının kocasıyla olan sıkıntısından kaçma yolu oluyor ama çözüm olamıyor.

Hikaye sakince, dikkatlice, yavaşça anlatılmış. Buna rağmen büyük bir iştahla izletiyor kendini. Her sahne ince ayrıntılarına kadar işlenmiş, her eşya, her renk dikkatlice düşünülmüş. Özellikle buz mavisi renginin kullanımına bayıldım. Sonbahar renkleri çok çeşitli pastel renklerle yansıtılmış. Julienne Moore’ın kıyafetleri göz alıcı. Yine Julienne Moore tüm bu duygu karmaşasını çok iyi bir oyunculukla yansıtmış, ben hayran oldum. Duyarlı bir hikayeyi çok içtenlikle anlatan, yapımına büyük özen gösterilmiş ve insanı düşündüren harika bir film, tavsiye ediyorum.

Reklamlar

, , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: