Her

“Her” etkileyici bir film, insanı düşündürüyor, tekrar izletiyor, akıp gidiyor. Konusuna da ilgi duyduğunuz filmleri yavaş izlemek istersiniz ya, bu da öyle işte.

Ana karakterimiz, aşık olduğu, hep iyi hatırlayacağı karısı ile boşanma sürecindedir, gelecekte bir zamanda artık bilgisayarlarla iletişim sadece komutlarla olmakta, her şey daha kolaylaşmış görünmektedir. e mailler kulağa takılan bir küçük aparatla evdeki bilgisayar tarafından okunup sesli komutlarla cevaplanmaktadır. Theodore kendilerini güzel ifade edemeyen insanlar için mektup hazırlayan bir online şirkette yazar olarak çalışmaktadır. Evi güzel, parası var, ama mutsuz.

Bir gün tesadüfen yeni bir işletim sisteminin reklamını görür, bu yeni OS gelmiş geçmiş en karmaşık yapay zekadır ve bir “insana” istediği her şeyi verecektir. Theodore OS’i satın alır… Kurulum sırasında verdiği kararla da OS dişi bir sese bürünür. (Filmin başarısında önemli yere sahip Scarlett Johansson.) İlk iletişimlerinden itibaren bu diyalog ilgi çekici ve gitgide derinleşiyor. Samantha (OS’in ismi) aynı bir insan gibi konuşmakta, ilginç duygu durumlarını tanımlamakta, hayat dolu olup sürekli yeni şeyler öğrenmekte ve Theodore’a yakınlaşmaktadır. Bu arada Theodore da Samantha ile her durumda konuşmaktan hoşlanıyor, yakınlık artıyor.

Kısa süre sonra cyber seks de dahil olmak üzere, Theodore ve Samantha bir ilişkiye başlıyorlar, izledikçe bu ilişki üzerine düşünmeye ve ince ayrıntılar üzerinde sorular üretmeye başlıyorsunuz. Film bir taraftan bu sorular üzerine düşündürürken, bir taraftan da değme romantik komedi filmlerine taş çıkartacak şekilde ilişkinin yönünün değişmesini anlatıyor bizlere.. Sonuçta yakın noktalara geliyoruz… İkili ilişkilerde bilişsel uyum ne kadar önemlidir? Bir taraf “ilerlerken” diğerinin çok önüne geçmişse, o ilişki nasıl yürür? Her iki kişi her gün öğrenerek farklı kişiler haline geldiklerinde hala aşkları ayakta mıdır? Aşk için ten uyumu mu, düşünsel uyum mu önemlidir ve sürekliliği sağlar… Tüm bu soruları düşünmek ve tartışmak için güzel bir fırsat!

Reklamlar

, , , , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: