Unutursam fısılda

“Unutursam Fısılda” Alzeimer hastalığına yakalanmış ve 70’li yıllarda Pop yıldızı olmuş “Ayperi”‘nin (Hümeyra ve Farah Zeynep Abdullah) hikayesi… Çağan Irmak bu projeyi düşünüp bir kenara koymuş ve sanırım zamanı ve imkanları bir araya gelince ortaya çıkarmış. Film bir müzikal de denebilir, zira Ayperi’nin şarkı söyleme tutkusu ve Tarık’a aşkı ile evden ayrılmasından sonra tüm öykü müzikler etrafında dönüyor. Bu da aslında izleme kolaylığı sağlarken filmin hikayesini de güçlendiriyor. Filmde Hümeyra ve Işıl Yücesoy iki kardeşin bugünkü hallerini canlandırıyorlar, her ikisi de çok güçlü oyunculuk sergilemişler.

 

 

Filmde çokca görülmüş bir ünlü olma hikayesi anlatılırken sahneler hoş bir doğallık, bir sahicilik yansıtıyor. Özellikle müzikler etkileyici, film için kapsamlı bir albüm ortaya çıkarılmış, Farah Zeynep ise şarkıları ustalıkla seslendirmiş. Albüm ve şarkılar için Kenan Doğulu’nun kutlanması gerek diye düşünüyorum. Batılı örneklerinden aşağı kalmayacak şekilde, filme özel bir şarkı bütünü oluşturulmuş, özgün bir albüm yaratılmış. Enteresan olan bugünün beğenisine göre değil, 70’lerde ünlü olacak Ayperi’nin söyleyebileceği türden eserler yaratılmış.

Yine sonucun değil, sürecin yavaş yavaş sindirilerek izlenebilecek bir film… Ayperi’nin filmin sonunda ablasının hakkını teslim edişi, ve bunu “herşeyi unutmak üzereyken” yapışı yakışmış, güzel bir son olmuş. Bir taraftan eğlenceli, bir taraftan ilham verici ve aynı zamanda müzikleriyle hoşça vakit geçirtecek bir film, tavsiye ederim.

Reklamlar

, , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: