Begin again – Yeniden başla

Begin again” izlenmesi kolay ve akıp giden bir film… Yukarıdan baktığımızda bir konuda uzman birinin zamana karşı tutunması, yeni işbirlikleriyle işine geri dönmesi ama bunu yaparken tamamen geleneksel olmayan yöntemler kullanması anlatılıyor.

Konu müzik sektörü.. Film boyunca sektörle ilgili genel kültürümüz de artıyor. Sadece iyi müzik yeterli değil, stüdyoların yarattığı kurallar bütününe de uymak gerekli. Burada kendi şirketini kurmuş ama sonra tutunamamış Dan’in (Mark Ruffalo ) bir akşam tesadüfen dinlediği ve büyük yeteneğini keşfettiği Gretta (Keira Knightley ) ile karşılaşması filmin açılışını oluşturuyor. Aynı sahneyi bir Gretta’nın deneyiminden, sonra da Dan’in gözünden izliyoruz. Dan’in Gretta’yla birlikte çalışma isteğini belirtmesinden sonra Dan’in geçmişini, ailesiyle olanları ve eşzamanlı olarak Gretta’nın artık yıldız olmuş erkek arkadaşıyla aralarında geçenleri izliyoruz. Ana hikaye ise, stüdyoların istediği ödemeyi bulamayan ve Gretta’nın yeteneğini stüdyoya kabul ettiremeyen Dan’in, albüm yapalım ve bunu sokak sesleri ile yapalım demesi ve bunu uygulamaları… Yan rollerdeki aktörler de bence çok iyi performans göstermişler, özellikle Gretta’nın arkadaşı rolündeki James Corden iyi iş çıkarmış.

Filmde beni etkileyen bölümler, oradan buradan toplanan “saz arkadaşları” ile geleneksel düzene karşı ama müziğin gücünü yansıtmaya çalışan bir grup insanın “doğal arka seslerle” birlikte albümü kaydettikleri sahneler oldu, çok beğendim. Dan’ın kızına Gretta’nın olumlu etkisi de yan hikaye olarak hoşuma gitti. Yani “yerleşik düzen” ne derse desin, hala “bir yol var!”… Keira’nın sesi de çok güzelmiş. Duymak iyi oldu.

Reklamlar

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: